KORAGRİ KALSİYUM NİTRAT

 

GARANTİ EDİLEN İÇERİK W/W
TOPLAM AZOT (N) :%15
NİTRAT AZOTU (NO3-N) :%14
AMONYUM AZOTU (NH4-N) :%1
Suda Çözünür CaO :%26

 

ÖZELLİKLER:
- Kalsiyum nitrat bitkiler için mutlak gerekli olan iki ana besin elementi olan nitrat azotu ve kalsiyumu içerir.
- Bitkiler tarafından kalsiyum ve nitratın birlikte alınmasından dolayı bitkinin kök bölgesinde diğer gübrelerde olduğu gibi kalıntı olmaz.
- Nitrat formundaki azot bitkiler tarafından tercih edilen azot şeklidir. Kalsiyumun yanında diğer besin maddelerinin de bitki tarafından alınmasına yardım eder. Özellikle killi topraklarda amonyum azotu toprak tarafından tutulabilir, böylece bitki gelişmesi için geçici olarak alınamaz hale gelebilir. Buna karşılık nitrat azotu toprakta bağlanmaz. Böylece bitkinin azot ihtiyacı hızla karşılanır.
- Kalsiyum, bitkiler tarafından çok tüketilen makro bitki besin elementidir. Bitki hücre duvarının yapı taşıdır. Toprakta genellikle bitkilerin yararlanamayacağı halde bulunur. Bitki bünyesinde hareket yeteneği çok zayıftır. Kalsiyum, bitkiler tarafından azot ve potasyumdan sonra en çok tüketilen besin elementidir.
- Kalsiyum nitrat bitki besini olması yanında toprağı ıslah edici özelliği vardır. Toprakta kil mineralleri tarafından tutulan diğer besin maddelerinin yarayışlı hale gelmesini sağlar. Suda eriyebilen kalsiyum topraktaki kil parçacıklarının ayrışmasına, toprağın daha gözenekli bir hale gelmesine yardımcı olur.
- Kalsiyum nitrat, özellikle damlama ve yağmurlama sulama sistemleri ile uygulandığında tek başına verilmeli, kükürtlü ve fosforlu gübreler ile birlikte kullanılmamalıdır. Zirai ilaçlar ile karıştırılmamalıdır.


KULLANIM YÖNTEMİ VE DOZU:
Kullanılacak miktar, iklim, toprak yapısı, sulama sistemi, verim durumu ve yetiştirilecek ürüne göre değişebilir. En uygun doz oranının belirlenmesi için toprak ve yaprak analizi yaptırınız. Koragri Kalsiyum Nitrat gübresi yapraktan ve topraktan her türlü sulama sistemi ile kullanılabilir.
YAPRAKTAN UYGULAMA: 100 lt suya 300 gr
DAMLAMA SULAMA: Dekara 3 - 4 kg
YAĞMURLAMA SULAMA: 1 Ton suya 4 - 6 kg